• امضای تفاهم نامه همکاری‌های علمی بین پژوهشکده و انجمن ایرانشناسی فرانسه در ایران

  این پژوهشکده در راستای همکاری‌های علمی خود با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی فرانسه روز سه شنبه 25آبان‌ماه سال جاری یک تفاهم نامه همکاری‌های علم ...

  ادامه مطلب
 • بازدید معاون پارلمانی رئیس جمهور از موزه میراث روستایی گیلان

  مجید انصاری، معاون امور مجلس رئیس جمهور پنجشنبه 9 اردیبهشت، بمدت بیش از 3 ساعت از "موزه میراث روستایی گیلان" بازدیدکردند. خداکرم جل ...

  ادامه مطلب
 • بازدید استاندار گلستان از موزه میراث روستایی گیلان

  آقای حسن صادقلو، استاندار گلستان به اتفاق همراهان روز چهارشنبه اول اردیبهشت ماه سال جاری از "موزه میراث روستایی گیلان" بازدید کردند. ...

  ادامه مطلب
 • کرسی پژوهشی خلیج فارس

  پژوهشکده تحقیقات کاربردی فرهنگ ایرانی – دانشگاه تهران با همکاری مراکز علمی و پژوهشی و صاحب نظران ایرانی و خارجی، طرح "تحقیقات کارب ...

  ادامه مطلب
تنها موزه ميراث روستايي كشور براي تكميل نيازمند اعتبار است

رشت - ايرنا - بنیانگذار موزه ميراث روستايي گیلان بيان كرداین پروژه براي تكميل، نيازمند اعتبار است .آقای طالقاني روزچهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: پروژه " موزه ميراث روستايي گيلان " با 9 فاز تعريف شده مي بايست تا پايان برنامه پنجم توسعه به اتمام مي رسيد اما متاسفانه بدليل نبود اعتبار لازم، هنوز به اتمام نرسيده است .

وي اظهار كرد: براي تكميل پروژه ياد شده در سال 1394، 48 ميليارد ريال اعتبار درخواست شده بود كه 20ميليارد ريال آن تأمین گردیده که از اين مبلغ، تنها 10 ميليارد ريال تاكنون پرداخت شده است .

ایشان اضافه نمودند قراراست در 28 ارديبهشت ماه امسال به مناسبت روز جهاني موزه و هفته میراث فرهنگی، دو مجموعه مسكوني روستايي متعلق به ساحل شرق و ساحل غرب درياي مازندران در فاز هشتم و نهم موزه به بهره‌برداري برسند كه به رغم مشکلات مالی و کمبود اعتبارات سعی می‌گردد این دو مجموعه مسکونی تا این تاریخ به بهره برداري برسند .


آقای طالقاني يادآور شد: موزه ميراث روستايي گيلان از ابتداي تاسيس در 9 فاز تعريف شده كه هفت فاز آن شامل روستاهای مربوط به جلگه شرق، مركز،غرب، كوهپايه شرق و غرب، كوهستان شرق و غرب طي سال هاي گذشته به بهره برداري رسيده اند .

او خاطر نشان كرد:مردابی که از قبل در سایت موزه ميراث روستايي گيلان وجود داشته بسیار كوچك و غیرقابل استفاده بود كه هم اكنون در حال احيا است. در حاشیه این مرداب الگوهای روستاهای مربوط به حوزه فرهنگی ساحل شرق و ساحل غرب دریای مازندران بازسازی می‌شوند.


تاكنون سه همايش بين المللي در راستاي معرفي دستاوردهاي اين موزه توسط موزه ميراث روستايي گيلان برگزار شده است. همايش اول تحت عنوان: " موزه‌هاي فضاي باز " در خردادماه سال 1382 در تهران و رشت با همكاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري، دانشگاه گيلان، انجمن ايرانشناسي فرانسه در ايران (IFRI) ،دانشگاه اكس آن پرووانس (فرانسه)، اكوموزه‌های آلزاس فرانسه، بالنبرگ (آلمان) واُسلو (نروژ) و استانداري گيلان برگزار شد .

همايش دوم با عنوان: " دستاوردهاي علمي و تجربي موزه ميراث روستايي گيلان " در مهرماه سال 1386در تهران و رشت با همكاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، دانشگاه تهران،دانشگاه پاريس ٨، مركز ملي تحقيقات علمي فرانسه (CNRS) ،اكوموزه آلزاس و یونسکو برپا شده بود .

سومين همايش نيز با عنوان: " ميراث طبيعي - فرهنگي و توسعه پايدار در مناطق روستايي "  اوايل سال 1394 در تهران و گيلان با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، مدرسه مطالعات عالی کاربردی پاریس ، دانشگاه تهران، یونسکو، ایکوم(کمیته ملی موزه‌ها)، انجمن ايرانشناسي فرانسه در ايران (IFRI) و پژوهشکده برگزار شده است .

در موزه ميراثروستايي گيلان علاوه بر چينش زندگي بیش از يكصد سال گذشته روستاهای گیلان مراسم وآيين های سنتی و مذهبی و بازي هاي بومي، غذاهاي محلي و هنرهاي سنتي احياء شده اند .

موزه ميراث روستايي گيلان با بهره‌برداری هفت فاز از 9 فاز برنامه‌ريزي شده با عناوين روستاهاي حوزه‌های فرهنگی- معماری جلگه شرق و غرب، كوهپايه شرق و غرب و كوهستان شرق و غرب و 36 سازه،در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است .


موزه ميراث روستايي گيلان اولين موزه ميراث روستايي كشور است كه در زميني به مساحت حدود 263 هكتار در پارك جنگلي سراوان، واقع در كيلومتر 15 بزرگراه رشت- قزوین در دست اجراست .